بهترین روش نگهداری روغن زیتون

روغن زیتون اصل روش نگهداری خاصی ندارد.به عقیده خیلی از کارشناسان و افراد سن بالای ایران زمین بهترین روش نگهداری روغن زیتون به چندین نکته اشاره دارد.
در این مقاله به بررسی و معرفی بهترین روش نگهداری روغن زیتون اشاره خواهیم داشت.

بهترین روش نگهداری روغن زیتون

روغن زیتون اصل اگر با کیفیت باشد با هزینه بالایی نیز خریداری خواهد شد. بنابراین بایداز روش های نگهدار و مکان مناسب حفظ این روغن پرخاصیت نیز اطلاع کاملی اشته باشیم.
در همین رابطه گفته شده یکی از مکان های مناسب این کار نگهاری روغن درون کابینت و به دور از نور خورشید می باشد. جهت نگهداری و استفاده از روغن زیتون و بررسی بهترین روش نگهداری روغن زیتون لازم است به این نکات توجه ویژه ای دشته باشیم:

۱. روغن زیتون را به هیچ وجه مقابل نور قرار ندهید

نور خورشید به مرور باعث تجزیه ترکیبات داخل روغن زیتون شده و کیفیت آن را کاهش می دهد بنابراین روغن زیتون را دور از نور مستقیم خورشید و ترجیحا داخل کابینت تاریک نگهداری کرده و هرگز پشت پنجره قرار ندهید.

برای نگهداری روغن زیتون از ظروف فولادی ضد زنگ یا بطری های شیشه ای تیره استفاده کنید.
در صورتی که ظرف مناسب ندارید بطری را با فویل آلومینیومی بپوشانید تا از روغن در برابر نور محافظت کند.

از خرید روغن زیتون در بطری های پلاستیکی خودداری کنید.

اما اگر به هر دلیل قصد دارید روغن زیتون در بطری های فاقد ویژگی های ذکر شده خریداری کنید سعی کنید بطری هایی که در قفسه فروشگاه، عقب تر از سایر بطری ها قرار گرفته و در معرض نور مستقیم قرار ندارند را انتخاب کنید.

۲. روغن زیتون را از گرما دور نگه دارید

روغن زیتون را در هوای خنک نگهداری کنید، دمای مطلوب برای ذخیره روغن زیتون دمای ۱۴ درجه سانتی گراد است اگرچه تا دمای ۲۱ درجه سانتی گراد نیز معمولا مشکلی برای این روغن پیش نمی آید.

بهترین مکان برای نگهداری روغن زیتون، مکان تاریک و خنک در انباری منزل است، همچنین می توان آن را در یخچال و در دمای مطلوب ذکر شده نگهداری کرد.

در مناطقی که آب و هوای گرم و مرطوب دارند و دمای هوا معمولا حدود ۲۷ درجه سانتی گراد یا گرم تر است لازم است روغن زیتون در یخچال نگهداری شود.

این کار باعث می شود روغن به حالت جامد تغییر شکل دهد و به همین دلیل قبل از استفاده باید آن را در دمای اتاق قرار دهید تا آب شود.

۳. روغن زیتون را در معرض هوا قرار ندهید

هوای محیط باعث کاهش کیفیت روغن زیتون می شود بنابراین تا آن جا که امکان دارد درب روغن را محکم ببندید تا هوا وارد بطری آن نشود.
اگر روغن زیتون را در مقادیر زیاد و به صورت عمده خریداری کرده اید ابتدا مقداری از آن را به بطری کوچک مناسب انتقال داده و بعد از اتمام روغن داخل بطری، مجددا آن را پر کنید.
دقت داشته باشید که درب ظرف اصلی را محکم ببندید و تا استفاده بعدی در مکان خنک و تاریک نگهداری کنید.

۴. از ظروف مسی یا آهنی برای نگهداری استفاده نکنید

مس و آهن از فلزات واکنش دهنده هستند و نباید برای نگهداری روغن زیتون از آن ها استفاده شود زیرا این مواد باعث واکنش های شیمیایی نامطلوب در روغن شده و کیفیت آن را کاهش می دهد.

۵. روغن زیتون تا چند سال قابل استفاده است؟

زمان یکی از بزرگ ترین دشمنان روغن زیتون است، بعد از باز کردن بطری روغن زیتون بهتر است آن را هر چه زودتر و بین ۳ تا ۶ ماه بعد مصرف کنید.
هنگام خرید روغن زیتون به تاریخ برداشت زیتون نیز دقت کنید.
این مساله بسیار مهم است زیرا اگر تاریخ برداشت روی بطری درج نشده باشد احتمال دارد روغن زیتونی که خریداری می کنید بیش از 2 سال از عمر آن گذشته و کهنه باشد.

نکته مهم: روغن زیتون را تا حداکثر ۲ سال بعد از برداشت زیتون و بسته بندی آن در بطری مصرف کنید.

شرکت قزل دشت طارم با دار بودن بیش از ۵۰ هکتار زمین حاصل خیز مبادرت به تولید دانه های زیتون جهت بهره برداری در خط تولید انواع روغن زیتون ارگانیک فرابکر ( سنتی، آربیکن و کروناکی ) نموده است .

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مقاله را به اشتراک بگذارید

عضویت در خبرنامه

خبرنامه شرکت قزل شدت طارم

برای دریافت جدیدترین مقالات شرکت قزل دشت طارک ایمیل خود را وارد نماید.

راهنمای مطالعه

مطالب مشابه

دانستی های زیتون
modir

تاریخچه پیدایش زیتون

اطلاعات کاملی از تاریخچه پیدایش زیتون روی کره زمین وجود ندارد.ولی در کتاب های آسمانی مانند انجیل و قرآن از این دانه خوشمزه روغنی یاد

بیشتر بخوانید >>